Register НачалоСайт Search Login

Board index » PlayON » Коментари & Препоръки

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Често срещани английски идиоми
 Post Posted: Mon Nov 07, 2011 19:36 

Автор: Stone (sub.sab.bz)
Отдавна се каня да пусна такава тема, защото доста често виждам как се бъркат дори елементарни идиоми, които се срещат доста често, и които се предполага, че би трябвало да се знаят от всеки преводач с едно прилично ниво на владеене на езика.

For good – доста често не означава за добро, а завинаги

It does not make sense – Странно, но и този израз се бърка доста често. Не означава "Не прави смисъл" или "Не се създава усещане", а Няма логика / Нещо не е така, както изглежда

We are in the same boat – Не означава "С теб сме в една лодка", а че сме в една и съща ситуация; трябва да вършим нещата заедно, защото имаме един и същ проблем

You are barking up the wrong treе– Не означава "Лаеш по грешното дърво", а се използва в ситуации, когато се опитваш да постигнеш нещо, но начинът, по който се опитваш да го направиш, е погрешен; или напълно грешиш или не си разбрал/схванал нещо

You can not have the best of both worlds – Не означава "Не можеш да имаш най-доброто от двата свята", а не можеш да получиш всичко, което желаеш / трябва да направиш избор

A bad egg – Не означава "Развалени яйца" :191: , а човек, на когото не може да се вярва или се държи нечестно. Съвсем спокойно в зависимост от контекста може да се използват и типично нашенските изрази "От кофти тесто съм замесен" или "От лоша семка съм"

Try walking in my shoes – Определено не означава "Опитай се да ходиш с моите обувки", а Опитай се да се поставиш на мое място

Know-it-allвсезнайко

to be/fall head over heelsвлюбен съм

to cost an arm and a leg - имам много висока цена; струвам адски скъпо

hit the road – не е ритвам пътя, а потеглям, тръгвам на път, хващам пътя

take a flight 1. тръгвам си, отивам си; 2. тръгвам /отпътувам със самолет

in cold bloodдействие извършено с изключително хладнокръвие и жестокост

under the weather - не се чувствам добре

I am so blue – Не означава "Толкова съм син", а Тъжно ми е

to drop (someone) a linепиша /изпращам бележка или писмо на някого

enough is enoughстига толкова, изчерпи ми се търпението

Back/bet on the wrong horseДа поддържаш/ защитаваш неподходящия човек, макар че дори и буквално преведено на български смисълът не се губи ;)

I am in two mindsДвоумя се / не мога да взема решение

I am all earsСлушам нещо с интерес

Alter ego - много близък прятел. Буквалният превод на латинската фраза е «другото ми Аз»

Beating a dead horse - не означава да биеш умрял кон :joke: - изразът се използва когато някой се опитва да предизвика интерес и внимание, но без никакъв успех

Big cheese - не е голямо сирене, а се използва за шеф, подобно на нашето "голяма клечка"

Bite the bullet - "не е захапи куршума" или "гризни дървото" :lol2: , а да се изправиш пред нещо неприятно, което не можеш да избегнеш

Break a leg - определено не е "счупи си крак", а се използва като пожелание за успех, късмет

Cold feet - не е "студени крака", а по-скоро еквивалент на нашето "разтреперват ми се мартинките", т.е. плашиш се, губиш кураж да свъриш нещо

Cold turkey - ако го срещнете във филм, в който са намесени наркозависими, определено не означава студено пуешко, а "внезапно прекъсване на приема на наркотици"

Cuckoo in the nest - не е "кукувица в гнездо" :derisive: , а проблем, който ескалира бързо

Dead air - не е умрял/мъртъв въздух, а пълна тишина

Dead man walking - не е зобми или ходещ мъртвец, а човек, попаднал в беда или опасна ситуация, на път е да загуби работтата си, обществени позиции, семейството си и т.н.

Devil's advocate - не е адвокат на Дявола, а някой, който спори, извърта аргументите и защитава позиции, в които не вярва, но го прави от любов към спора. Може да се използва и нашият израз "чете Евангелието като Дявола"

Dog days - не означава "кучешки дни", а много горещи летни дни

Dog eat dog - съперничество, конкуренция

Don't push my buttons! - Не ме нервирай/дразни

Donkey's years - не е магарешки години, а дълъг период от време

Piеce of cakе – не е парче торта, както често го виждам преведено, а фасулска работа, лесна работа

Jackass - не е задник, а по-скоро тъпанар, идиот, глупак и т.н.

badass - има много значения, но определено не е "злогъз". Най-често се използва за самоуверен и силен мъж тип "мачо"

Fast and furious - понякого може да изначава "бързи и яростни", но като идиом се използва в ситуации, когато събитията се развиват мълниеносно

Fishy - не е рибешко :D, а по-скоро е еквивалент на българското "Работата мирише", т.е. има нещо подозрително

Fly on the wall - като идиом не означава "муха на стената", а се използва за някой, който е видял или чул нещо, т.е. свидетел на събитието

Get your feet wet - придобивам опит, първи стъпки в някакво начинание

Give me a hand - един друг израз, който се бърка много често и се превежда като "подай ми ръка", а в действителност означава помогни ми

Go bananas - не е "върви за банани", а изразява душевно състояние на силно вълнение, тревога или безпокойство

Go fry an egg - не е отиди да си изпържиш яйце, а разкарай се, остави ме на мира
.
Gone fishing - не е отиде за риба, а отново изразява душевно състояние на обърканост, човек, който не е наясно какво се случва около него

Hair of the dog – не е нито кучешка козина, нито косата на кучето, а чисто и просто махмурлук

Have a go - друг израз, който често се превежда като "Върви" или "Имаш разрешение", а всъщност означава да се опиташ да направиш нещо, дори и да мислиш, че нямаш големи изгледи за успех , т.е. пробвай се

Over your head - Заел си се с нещо, което е извън възможностите ти

have the guts/balls - няма нищо общо с черва и други атрибути ;) , а е стиска ми, имам кураж да направя нещо

Kick ass - жестоко, върховно

Put the moves on someone - опитвам се да прелъстя, свалям

Way to go - браво

in the middle of nowhere - затруднено положение, безизходица, някъде далеч (на края на света)

Някои от обясненията на български съм взел оттук
А тук има голяма база с идиоми.
http://www.idiomconnection.com/

Смятам да допълвам темата периодично и ще се радвам и ако вие споделите идиоми, с които сте се сблъсквали.

Цялата тема може да намерите тук

Profile  

Post subject: Re: Често срещани английски идиоми
 Post Posted: Mon Nov 07, 2011 19:39 

Още от същата тема:

Over your head - Заел си се с нещо, което е извън възможностите ти.

We take(step) on the wrong foot - Буквално съм го виждал този израз как ли не преведен, но принципно е:
Не почнахме като хората или сгрешихме в началото ... 99% става дума за отношения между хората

Flying Head/Mind - Това определено в преносен смисъл би трябвало да значи: Отнесен,мечтател,фантазьор и другите такива синоними ...

за ся толко ...

Откраднатато честно и почтено:

Тясната връзка между цветовете и емоциите намира колоритен израз - и буквално, и преносно, в образната реч на идиомите, в които участват цветове. По-долу са дадени най-употребяваните изрази, обагрени в бяло, черно, червено, розово и жълто; а във втората част ще разгледаме сини, зелени, кафяви, сиви, сребристи и златисти идиоми, както и такива, без определен цвят.

Бели идиоми. В британската култура, както и у нас, белият цвят символизира чистота и невинност.
(tell) a white lie – (изричам) невинна, безобидна лъжа;
(go) as white as a sheet – (ставам) блед като платно;
as white as a ghost - смъртно бледен от страх/болест/шок;
white elephant – ненужна, безполезна (често със скъпа поддръжка) собственост/придобивка;
a white-collar worker – 1.служител в офис (ср. blue-collar - работник във фабрика, човек ,който се занимава с физ. труд). 2. ръководство, директори;
great white hope – някой, от когото се очакват големи постижения;
white coffee: кафе с мляко (заб. но не и white tea; вм. това - tea with milk);
whiter than white – невинен като ангел; чист като сълза, в смисъл честен, искрен;
white sale – традиционна разпродажба на чаршафи, кърпи, покривки и пр. на намалени цени.

Черни идиоми. Черният цвят традиционо свързваме със смъртта, вещерството, злите сили, празнотата, а след Черния четвъртък през 1929 г. този цвят придоби значение и на загуба, застой, отчаяние.
in the black – 1.на печалба; 2. печеливш, успешен (подход, идея, фирма);
as black as pitch = as black as the ace of spades – черен като катран;
black eye – насинено (от удар) око; black look – свиреп поглед; black and blue – със синини (от удари) по тялото;
pot calling (calls) the kettle black - присмял се хърбел на щърбел;
black out – 1.затъмнявам (като изгасям осветлението или покривам прозорците); също - информационно затъмнение;2. губя съзнание, припадам 3.цензурирам;
black sheep – прен. черна овца;
(in) black and white – 1.черно на бяло, написано 2. ясен, недвусмислен;
black-and-white – черно-бял (и прен.); като кон с капаци;

Червени идиоми. Най-емоционално зареденият цвят – червеното, има и най-богата символика; свързва се с гняв, страст, любов, отмъщение, огън, здраве, война, жестокост,опасност и пр.; за червенокосите хора се говори, че са с огнен темперамент и силен дух.
as red as a cherry = as red as a poppy – ярко червен;
as red as a ruby = as red as blood – тъмно червен;
in the red – на червено, на загуба (ср. in the black – на печалба);
a redneck – 1. невежа; селяндур. 2. „мутра”;
a red flag – червена лампа, в см. сигнал за опасност/нередност;
red-eye flight – нощен полет (когато самолетът излита късно през нощта и каца много рано сутринта);
to be shown the red card – уволнен съм;
to catch someone red-handed – хващам някого на местопрестъплението;
to see red – обезумявам от ярост, пада ми пердето;
red tape – бюрокрация (също - забавяне поради тромави административни процедури);
roll out the red carpet – посрещам някого с големи почести, устройвам салтанати;
paint the (old) town red – гуляя, забавлявам се по барове и кръчми; удрям го на живот;
a red-letter day – празничен, неработен ден (отбелязан на календара в червено);
to see the red light – надушвам приближаваща опасност, светва ми червената лампичка;
red-light district – район с червени фенери, т.е. където има проституция;
redcap (ам) – носач на гара или летище;
red herring – нещо, което отвлича вниманието от основния проблем; подвеждаща информация.
like waving a red flag in front of a bull – върша нещо, което със сигурност ще вбеси някого; играя си с огъня;

Розови идиоми. Розовото е момичешкият, "сладкият" цвят; символизира радост, оптимизъм, красиви мечти.
pink slip – предизвестие, дадено от работодателя, за прекратяване на трудов договор;
see pink elephants – фантазирам, въобразявам си;
pink-collar workers – офис служителки;
in the pink – в отлично здраве;
tickled pink –страшно доволен, кефлия.

Жълти идиоми. Жълтият цвят има двузначна символика; от една страна той се асоциира със светлината, вярата, божественото, а от друга – с малодушието, предателството, завистта и злобата.
a yellow streak (to have a yellow streak down one's back) – малодушие (като черта на характера) yellow-bellied (разг., остар.) - бъзлив, страхлив;
yellow-livered – страхлив, малодушен;
be yellow – страхопъзльо съм;
yellow flag - карантина;
yellow press/journalism (ам) – жълта преса / журналистика;
yellow jacket – 1.сънотворно лекарство (от : барбитурата Нембутал, продаван през 70-те год. в жълти капсули); 2.някои видове дрога.

Profile  

Post Posted: Mon Nov 07, 2011 19:40 

jack-of-all-trades- широкоскроен човек; който го бива за всичко;

gardenvariety- обикновен, типичен;

a clean bill of health- добро здравословно състояние; добра диагноза от лекар;
jack-of-all-trades- широкоскроен човек; който го бива за всичко;

gardenvariety- обикновен, типичен;

a clean bill of health- добро здравословно състояние; добра диагноза от лекар;

to keep out of someone's hair- не създавам проблеми на някого, не притеснявам някого, не го дразня.

taken for a ride - прекарвам някого; "прецаквам" някого :P
take a pot luck - рискувам
give somebody your backing - помагам на някого
Ето и някои идиоми с животни ;)

as dead as a dodo - нещо без бъдеще, почти невъзможно
like a lamb to the slaughter - букв. като агне за клане; покорно
he/she wouldn't hurt a fly - букв. не би наранил и муха; невинен
fish out of water - букв. като риба на сухо; в безизходица; не на място
chicken out - плаша се
bee line - най-краткият път до нещо; възможно най-бързо
walk like a cat on a hot tin roof - ходи несигурно; нестабилно

Като почитател на военни филми ето и разни термини, които се използват из тях:
To read - слушам радиопредаване (качество на приемане - останало в езика на радиотелеграфистите от времето на азбуката на Морз)
"Do you read me" - Как ме чуваш?
"Read you loud and clear" - Чувам те силно и ясно.
Copy - "Разбрах". "Копирането" идва от времената, когато радистите записвали съобщението на хартия

Roger - "Разбрах ви" или "Разбрано". Не особено уставен отговор. Означава, че предадената информация е приета и разбрана. НЕ означава съгласие за изпълнение (молба или заповед). От първата буква на думата "Received" - "получено".

Acknowledged - "Прието". Подтвърждение за приемане на предаването. По-дълъг аналог на "Roger".

Wilco - "Ще бъде изпълнено", "Слушам". Заповедта е разбрана и ще бъде изпълнена. Съкращение от Will comply.

Over - "Приемам". В случай не означава "Край" /End/

Over and out - "Край на връзката".

"Zipper" - Потвърди получаването на радиосъобщението с две кратки натискания на бутона на микрофона.

"There are Indians on your way" - "Имаш противник пред себе си" /на известно разстояние/.. Останало съобщение от времето на Дивия Запад, когато индианците са били враг на "демократите".

Военен радиообмен:

--------------------------------------------------------------------------------
Tally - "Виждам целта!".
No joy - "Целта не се вижда!" (именно "не се вижда", а не "Тук няма никаква цел". Усетете разликата!)

Bandit - Вражески самолет/въртолет.

Bogie - Самолет/вертолет с неизвестна принадлежност.

Visual - "Виждам". Визуален контакт със своя самолет/въртолет.

Blind - "Не виждам". Отсъствие на визуален контакт със свой самолет/въртолет.

Winchester - "Празен съм". Предаващият е изразходвал боекомплекта си.

Go wet/dry - "Аз съм мокър/сух". Самолет/въртолет пресича бреговата линия в посока на морето/сушата.

Sunrise - "Изгрев". Сигнал на екипажа, че започва да получава данни от външни източници (AWACS или наземен радар).

Midnight - "Полунощ". Сигнал на екипажа, че спира да получава данни от външни източници (AWACS или наземен радар).

Tumblweed - "Нищо не се вижда". Отсъствие на визуален/радарен контакт с който и да е. Запитване за допълнителна информация.

Splash - "Целта е унищожена" (за самолет); "Пряко попадение" (за удар по наземна цели).

Fox one - Изстрелване на ракета с радиолокационно самонасочване.

Fox two - Изстрелване на ракета с инфрачервено /топлинно/ самонасочване.

Fox three - Изстрелване на ракета с увеличен обсег на действие AMRAAM или Phoenix.

Fox four - Стрелец от бомбардировач имитира стрелба по цел.

Fox mike - FM радио

Hotel fox - HF радио

Uniform - UHF/AM радио

Victor - VHF/AM радио

Angels - Височина в хиляди футове /трябва да се превърне в съответните метри /приблизително/.

Bingo - Сигнал, че в самолета/въртолета е останало само гориво според първоначалния план за действие и завръщане /без да се посяга на резерва/.

Joker - Сигнал (след Bingo), че в самолета/въртолета е останала гориво на краен минимум /връщане с използване на резервата/ - както му казваме "да се върне на бензинови пАри"/.

Bullseye - Условна точка на местността, от която се отчитат относителните координати.

Clicks - Километри.

"Enemy at 12 o'clock high" - В авиацията ориентирането става като по положението на часовете в часовника... "12 часа" - право напред по курса, "3 часа" - право отдясно, "6 часа" - право отзад /откъм опашката/, "9 часа" - право отляво... "High/low" - противниковите самолети атакуват /налитат отгоре/отдолу по вертикала... В случая "12 o'clock high" означава "вражески самолети право по курса атакуват отгоре"...

Profile  

Post Posted: Mon Nov 07, 2011 19:54 

to be/sit on the fence - изчаквам, колебая се, чакам да видя накъде ще духне вятъра
rock the boat - създавам смут
Не мога да не споделя с вас един идиом, с който се сблъсках, докато превеждам Стената. В другите интерпретации го видях как ли не преведен, но не и по правилния начин.
break my balls не означава спукай ми топката, нито строши ми врата или откъсни ми та ****те, а ядосвам, дразня, подигравам се с някого, правя номер на някого.
To beat around the bush - По метода на обяснение на Stone - не означава да брулиш храсталака с няква пръчка. Означава говоря с недомлъвки, увъртам.
(to be) like a bull in a China shop - на български може да се преведе като "слон в стъкларски магазин". Изненадах се, че още не е писано, вероятно защото хората са си помислили, че всеки го знае, но аз съм срещала на места бикове в китайски магазини и да се подсигуря.
no room to swing a cat - прекалено малко, тясно помещение
Още нещо, което не ми се връзваше в един текст и то взе, че се оказа също идиом.
The writing on the wall - невинаги означава надпис на стената, а e предзнаменование, поличба, знамение за нечия съдба, участ, орис или нещастие.
Наскоро попаднах на израза to all intents and purposes в два различни текста. Означава предимно или всъщност. В зависимост от контекста може да се преведе и като както и да го погледнем.

Dressed to kill – спокойно, човекът никого няма да убива, той е просто много добре облечен.
Good shit! - не е "Добро лайно!", а "Добра работа, добре свършено, браво!" = по-груб, жаргонен еквивалент на "Good stuff! = "Яката работа!";
Аt the end of the day - не означава "В края на деня", а "В крайна сметка, в края на краищата";
Pulling 'someone's leg - не значи, че "някой дърпа крак", а "подиграваш се с някой, правиш си бъзик".
state of the art - най-доброто средство; последна дума в техниката или технологията; ултрамодерно
При наздравици и тостове:
Here's to you / here's how – Наздраве!; За ваше здраве!
Here's to Mary! – За Мери!
Here's to our victory! – За победата (ни)!, а не Тук е победата ни!

it is Greek to me/you – за мен/теб това е напълно неразбираемо; за мен това е като (написано) на китайски, звучи ми като на китайски

there is no use crying over spilt milk – роненето на сълзи с нищо не помага; не може да върнеш времето назад; няма да върнеш изгубеното

a babe in arms – като малко дете

a babe in the wood(s) – доверчив, неопитен, некадърен, непрактичен човек; като малко дете

crow's feet – пачи крак; бръчки в крайчеца на очите, а не гарванови крака, както го видях веднъж.

the shit hit the fan – започват големи неприятности.
(not) have a leg to stand on - мога/ не мога да докажа нещо; имам/ нямам доказателства
to call a spade a spade-назовавам нещата с истинските им имена

to come off cheap-отървавам се леко

to lay by for a rainy day-бели пари за черни дни

by hook or by crook-на всяка цена

blood is thicker than water-кръвта вода не става

as ugly as sin-грозен като смъртта

it never rains,but it pours-злото никога не идва само

to go through thick and thin-минавам през огън и лед
Goodbye for good - много често съм го виждал като сбогом за добро, а всъщност е сбогом завинаги.
I'll/I will take it from here - не е буквално аз ще го взема оттук, а аз поемам оттук.
Наскоро се натъкнах в един филм отново на следното:
"Let's make like a bread truck and haul buns."

Съществуват много други вариации:
Let's make like a bakery truck and haul buns outta' here.
Let's make like a tree and leave.
Let's make like a strawberry and jam.
Let's make like an atom and split.
Let's make like a missile and cruise.
Let's make like a tire and hit the road...

и прочие изрази от типа:

"Let's make like... and..." означават: да изчезвам; да си плюя на петите и да офейквам; да обирам крушите; да вдигам гълъбите.

Out with the old, in with the new означава: каквото било - било; да забравим миналото (и да гледаме в бъдещето)

To be in the zone - не означава, че някой се "намира в зоната", а означава, че е във върховата си форма, в стихията си, в силата си или в победна серия.

To drop a bomb on someone - не означава, че "мятате бомба някому отгоре" biggrin.gif, а означава, че го шокирате.
Go postal - да се вбесиш, да се ядосаш
to be on one's ear - пиян съм
to be on one's second wind - отпочинал съм
blue twoes - полицейски автомобил
peeler - полицай
to have more money than cents - пилея пари, харча пари неразумно
to be away in the head - върша необмислени неща
to be the gipsy in the house - 1. неудачник 2. човек, който не се облича добре
SKELETON in the cupboard или family SKELETON - неприятна/позорна семейна тайна.
SKELETONS in the closet - тайна от миналото на някого, която е на път да бъде разкрита.
born with a SILVER SPOON in one's mouth - роден с късмет, предопределен да бъде богат.
to SHOOT the bull - хваля се, преувеличавам.
there will be the DEUCE to pay - ще ти излезе coлено/през носа.
to ring a BELL - разг. извиквам спомени, сещам се, спомням си.
God gives short horns to a cursed cow - На бодлива крава Господ рога не дава.
German virgin - Две девятки при игра на покер(Texas hold 'em).
my SHIP comes home - забогатявам.
my SHIP has sailed - разминавам се с богатството.
SNAFU - Situation Normal: All Fucked Up
BLOWER - телефон, тех. компресор.
out on a LIMB- неизгодно/опасно положение.
gone to his REWARD - починал, отишъл си от тоя свят, на оня свят
Bob's your uncle. - означава "И всичко ще е точно.", а не че Боб е нечий чичо.

Взето назаем оттук

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

Board index » PlayON » Коментари & Препоръки